Bígl – tvrdohlavý, ale vřelý

Velikost a stavba těla

Bígl patří k menším loveckým psům. Může být vysoký až 40 cm a dosáhnout hmotnosti kolem 15 kg. Celkově působí svalnatým a silným dojmem. Známe i menší formu bígla, který dosahuje výšky kolem 25 cm. Typická srst bígla je hustá a krátká, avšak ne příliš krátká. Přípustným zbarvením srsti bígla je zbarvení typické i pro jiné honiče, nebo zbarvení sestávající z několika barev – nejčastěji tzv. trikolóra. K vyskytujícím se barvám patří bílá, hnědá, černá a žlutá.
pes s obojkem

Vhodné prostředí

Bígl je velmi dobrým loveckým psem. Kdo ho chce chovat ve městě, měl by zajistit jeho lovecké využití. Pro bígla jsou dlouhé nekonečné procházky v přírodě nesmírnou radostí. Kontakt s jinými psy a dětmi je bezproblémový.

Původ

Pravděpodobně malý příbuzný liščího psa, foxhounda, jehož předkové byli stejně jako on, v celých smečkách, využíváni na lov. Hranice mezi jednotlivými velikostními rámci nebyly v minulosti tak výrazné jako dnes a prakticky splývaly. Bígly podobné dnešním se chovali v Anglii již před více než 150 lety, roku 1890 byl založen první chovatelský klub.
bígl na trávníku

Popis

Malý kompaktní pes působící dojmem síly. Hlava přiměřeně velká a mocná, bez vrásek. Oči tmavé až oříškově hnědé, větší, daleko od sebe položené, s milým výrazem. Tělo krátké s rovným hřbetem a hrudníkem sahajícím po lokty. Končetiny rovné, svalnaté, s pevnými uzavřenými tlapkami. Ocas silný, středně dlouhý, vysoko nasazený a při vzrušení nesený vzhůru. Srst krátká, hustá. Barva nejčastěji trikolóra, připouštějí však všechny barvy uznávané u honičů. Velikost: Výška v kohoutku 33-40 cm, hmotnost kolem 10 kg.

Charakteristika

Živý a pohyblivý, nikoliv však nadměrně temperamentní pes. Mimořádně snášenlivý vůči lidem i vůči jiným psům, protože odjakživa ho drželi ve velkých smečkách. Přátelský, milý a nenáročný.

Využití

Pes dříve využívaný zejména při štvanicích na králíky a zajíce. Dnes všestranný pomocník myslivců, ještě více oblíbený je však jako rodinný pes.

Bígl – tvrdohlavý, ale vřelý
3.5 (70%)2